راهنمای تغذیه ای در چاقی کودکان

رژیم با ما > وبلاگ > تغذیه > تغذیه کودکان > راهنمای تغذیه ای در چاقی کودکان
راهنمای تغذیه ای در چاقی کودکان

راهنمای تغذیه ای در چاقی کودکان

 • rejimbama
 • تغذیه کودکان, مقاله و اخبار صفحه اصلی
 • بدون دیدگاه

راهنمای تغذیه ای در چاقی کودکان چاقی در کودکان و نوجوانان اغلب به خاطر الگوی غذایی نامناسب ، بی تحرکی و يا عوامل ژنتيکی به وجود مي آيد.
داشتن برنامه غذایی سالم و تحرک کافی مطمئن ترين روش برای رسيدن به وزن مطلوب است.
در کودکان و نوجوانان برای ادامه روند رشد  ، استفاده از رژيم های لاغری بزرگسالان مناسب نيست و نبايد  توصيه شود.

نکات زير راهنمایی براي داشتن وزن مطلوب در کودکان است:

 1. مصرف صبحانه کامل مهمترين اصل در موفقيت کودکان برای کاهش وزن است.در صورتی که صبحانه مصرف نشود کودک از اقلامی مانند انواع کيکها،بيسکويت ها وساير تنقلات کم ارزش استفاده ميکند که باعث افزايش انرژی دريافتی کودک شده ،همچنين تنقلات كم ارزش مواد مغذی لازم براي رشد را ندارند.
 2. استفاده از همه انواع مواد غذایی در صبحانه برای ترغيب کودک به مصرف صبحانه توصيه ميشود مانند :انواع نانهای سبوسدار،شير،پنير،ماست چکيده ،گردو، تخم مرغ ،غذاهايی مانند املت،عدسی،خوراک لوبيا ،سبزيجاتی مانند گوجه فرنگی و خيار.
 3. استفاده روزانه از موادغذايی پر انرژی مانند کره ،خامه،پنيرپر چرب (پنير خامه ای)،مربا ،عسل،شکلات صبحانه در مقدار زياد، باعث چاقی بيشتر کودک ميشود ،بهتر است اين اقلام به مقدار کمتر و در بعضي روزها استفاده شود.
 4. بهتر است از مواد غذايی مفيد که براي رشد کودک لازم است، در ميان وعده ها استفاده شود مانند:انواع ميوه های فصلی ،شيريا ماست،مغزها و دانه ها مانند بادام،گردو،پسته و انواع تخمه ها ،سبزيجات مانند خيار،هويج،کاهو وغيره. اين مواد به خاطر داشتن فيبر غذايي باعث ايجاد احساس سيري در کودک شده و در نتيجه اشتها را براي وعده اصلي كاهش مي دهند.
 5. مصرف تنقلات كم ارزش در ميان وعده ها مانند کيکهاوبيسکويتها ،پفک و چيپس ،سانديس و راني،انواع شکلاتها و غيره باعث رفع گرسنگي سريع و ايجاد گرسنگي بيشتر  كودک در فاصله نيم تا يكساعت بعد شده و در نتيجه سبب پرخوري بيشتر ميشود و لذا استفاده اين تنقلات بايد محدود شود.
 6. انجام فعاليت بدني در هر روز براي سلامتي کودک لازم است ،بهتر است فرزندان به همراه والدين فعاليتهايي مانند پياده روي و يا ساير تفريحاتي که باعث تحرک بيشتر ميشود ،انجام دهند.
 7. تماشاي تلويزيون در طولاني مدت و يا انجام بازيهاي رايانه اي باعث بي تحرکي ميشودو با افزايش وزن ارتباط مستقيم دارد.لذا برنامه ريزي براي كاهش آن بايد توسط والدين انجام شود.
 8. عادتهاي غذايي مناسب بايد از کودکي به فرزندان آموزش داده شود.به اين منظور لازم است والدين آشنايي و اطلاع کافي داشته باشند و مواد غذايي سالم در محيط منزل مصرف کنند،حتي لازم است خريد غذاهاي مفيد و سالم را به کودک آموزش دهند.
 9. با توجه به اينكه كودكان ابتدا از مواد غذايي در دسترس استفاده ميكنند لذا  يخچال و کابينتهاي منزل نبايد محل نگهداري تنقلات و شيريني جات باشد.بهتر است ميوه ،لبنيات و  سبزيجات در معرض ديد و در دسترس باشند.
 10. انواع غذاهاي اماده (پيتزا،پيراشکي،سوسيس و کالباس و انواع ساندويچ ها )سرشار از نمک،روغن جامد و مواد نگهدارنده هستند و مصرف روزانه آنها سبب اضافه وزن وچاقی كودكان مي شوند.

بعضي از رفتارهاي غلط کودک که باعث چاقي ميشود بايد اصلاح شوند مانند:

 • تند غذا خوردن و نجويدن کامل غذا (اين کار باعث ميشود کودک بيشتر غذابخورد و ديرتر سير شود.)
 • غذا خوردن در جلو تلويزيون
 • خواب کم و نامنظم
 1. چاقی و اضافه وزن در دوران کودکي ميتواند سر منشا بسياري از بيماريها در بزرگسالي شود.مانند ديابت ،بيماريهای قلبی،فشار خون ،دردهاي مفصلي مانند درد زانو و غيره
 2. همچنين چاقی كودكان ممكن است باعث ايجاد اختلالات رفتاري در وي شود از جمله:- از نظر زيبايي و جذابيت ظاهري – باعث ميشود کودک در جمع دوستان و مدرسه  انگشت نما شود .- احتمال زمين خوردن و پيچ خوردن پا در هنگام بازي بيشتر ميشود.(زيرا چاقی قدرت تحرک را از کودک ميگيرد).- تپش قلب ،تنگي نفس،خستگي زودرس به هنگام بازي يا فعاليت ايجاد ميشود که ميتواند باعث عصبانيت بيشتر کودک شود .